17 Września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej

4 min read Sep 17, 2024
17 Września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej
17 Września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej

Discover more detailed and exciting information on our website. Click the link below to start your adventure: Visit Best Website mr.cleine.com. Don't miss out!

17 września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej - Koniec Obronnej Rzeczypospolitej

17 września 1939 roku, po zaledwie dwóch tygodniach od rozpoczęcia wojny, Związek Radziecki, wbrew wcześniejszym deklaracjom neutralności, dokonał inwazji na Polskę. To wydarzenie, znane jako agresja sowiecka na Polskę, stanowiło brutalne zakończenie Kampanii Wrześniowej - ostatniego rozdziału walki o obronę Rzeczypospolitej przed hitlerowskimi Niemcami.

Początek Koniec

Na początku września 1939 roku Polacy stawili opór niemieckiej agresji, walcząc dzielnie w obronie swojego kraju. Pomimo przeważającej siły niemieckiej, polskie wojsko wykazało się odwagą i poświęceniem, jednak walka była nierówna. Po serii ciężkich bitew, 17 września, armia sowiecka przekroczyła granicę polsko-radziecką, atakując z dwóch stron: od wschodu i od północy.

Zdrada Paktu Ribbentrop-Mołotow

Agresja sowiecka stanowiła rażące naruszenie Paktu Ribbentrop-Mołotow, umowy o nieagresji podpisanej przez ZSRR i Niemcy w sierpniu 1939 roku. Tajny protokół do tego paktu przewidywał podział Polski i innych państw Europy Wschodniej, a także wspólne działania przeciwko Polsce. W rzeczywistości sowiecki atak na Polskę był jedynie realizacją tego tajnego planu, a "sojusz" z Niemcami okazał się jedynie cynicznym narzędziem do rozbioru Polski.

Zniszczona Nadzieja

Inwazja sowiecka była ciosem w plecy dla walczącej Polski. Po utracie zachodnich terenów, stała się ona ofiarą dwóch potęg, skazana na podział i okupację. Naród polski, walcząc o wolność, został zmuszony do walki na dwóch frontach, przeciwko Niemcom i Sowietom.

Koniec Kampanii

W obliczu ataku z obu stron, obrona Polski stała się beznadziejna. 17 września oznaczało koniec Kampanii Wrześniowej i początek okupacji. Polska stała się polem bitwy pomiędzy Niemcami i ZSRR, a jej terytorium zostało podzielone. W okupowanym kraju zaczął się czas cierpienia i walki o przetrwanie.

17 września - Symbol zdrady

17 września 1939 roku stało się symbolem zdrady i pogwałcenia prawa międzynarodowego. Okres okupacji, który rozpoczął się tego dnia, trwał ponad pięć lat i stał się tragiczną kartą w historii Polski.

Pamięć o 17 września

Pamięć o 17 września 1939 roku jest niezwykle ważna dla Polaków. To dzień, który symbolizuje nie tylko tragiczną klęskę, ale również bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy walczących o wolność swojego kraju. Upamiętnienie tej daty ma na celu przypomnienie o historii, o tym, że nigdy nie wolno zapomnieć o cierpieniu i ofiarach wojennych.

Zakończenie

17 września 1939 roku, wraz z końcem Kampanii Wrześniowej, skończyła się wolność przedwojennej Polski. Jednak, pomimo tragicznych wydarzeń, naród polski nie poddał się. Walka o wolność trwała w okupowanym kraju, aż do ostatecznego zwycięstwa w 1945 roku. Pamięć o 17 września jest nie tylko hołdem dla ofiar, ale także przypomnieniem o sile ducha, o odwadze i o tym, że w obliczu największych tragedii, ludzki charakter może przetrwać i odrodzić się.

17 Września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej
17 Września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej

Thank you for visiting our website wich cover about 17 Września 1939: Zakończenie Kampanii Wrześniowej. We hope the information provided has been useful to you. Feel free to contact us if you have any questions or need further assistance. See you next time and dont miss to bookmark.
close